Metrostav Handy Cyklo Maraton 2018

Naše nová osmikrásková patronka Terezka Šulcová.

Přidáno 28.03.2018
Lajk

Včera jsme navštívily s Alčou naší novou patronku Terezku Šulcovou a její úžasnou rodinu. Terezka měla velkou radost s dárečku a veselých balónků. Maminku jsme potěšily kytičkou. Příběh Terezky a celé rodiny popisuje úžasná maminka Iva.

      T e r e z k a Š u l c o v á

          duší sportovec - diagnóza MO s těžkou mentální retardací

Naše dcera Terezka se narodila 24. 5. 2004, což bylo o něco dříve a i přesto, že byly všechny výsledky vyšetření v pořádku, hned po porodu nastaly vážné zdravotní komplikace. Měsíc ležela Terezka na JIP v Liberecké nemocnici, kde bojovala spolu s lékaři o život. Poté byla převezena do Fakultní nemocnice Motol v Praze, kde strávila s maminkou bezmála rok. Vzpomínky na tuto dobu nejsou nikterak příjemné, opakované aspirace, absence polykacího reflexu, několikeré přeložení na jednotku ARO atd., konečná diagnóza zněla: zkolabovaná plíce a neurčitelné mentální postižení z důvodu otoku mozku po porodu.

Jsme 5členná sportovně založená rodinka, maminka Iva, tatínek Jirka, naše prvorozená Terezka a o pět let mladší sestřičky – dvojčátka Martinka a Kristýnka Šulcovi. Holky jsou veselá a zdravá děvčátka, které jsou své starší sestře velkým přínosem – motivací jak po stránce fyzické tak psychické. Žijeme na severu Čech. První roky života pamatují naše děti v městě Tanvald, avšak okolnosti, konzultace s lékaři a odborníky na psychologii, spokojenost naše i Terezky s celkovým přístupem a péčí pedagogů, fyzioterapeutů Mateřské a Základní školy speciální v Turnově, kam jsme s Terezkou dojížděli, přispěli k našemu společnému rozhodnutí – přestěhovat se tam, kde Terezce pomohou více a kde bude šťastná. Turnov je nyní naším domovem.

V dalších třech letech po ročním propuštění z Fakultní nemocnice Motol prodělala několik operací a zákroků, které vedly ke stabilizaci zdravotního stavu.

 A diagnóza dnes? Absence polykacího reflexu (gastrostomie-krmení sondou do bříška), těžká vada pohybového ústrojí (skolióza, luxace levé kyčle), atypický autismus, …. vše je zahrnuto pod  pojmem DMO s těžkou mentální retardací. A vyjádření lékařů po narození, dítě upoutané na lůžko. Opak je však pravdou. Terezka je ve stabilizovaném zdravotním stavu již několik let, vliv na její zdravotní stav má bezpochyby lázeňská, domácí péče a Speciální škola s rehabilitací, což dokazuje znatelný posun v jejím vývoji. Komunikace probíhá na základě obrázků. Co nejvíce Terezka postrádá v domácí péči, z čeho má největší radost při léčebných procedurách je rehabilitační stroj s názvem MOTOMED. Nejen, že tak uspokojíme její psychické potřeby, ale hlavně TY FYZICKÉ.  Terezka se učí rovnoměrně propojit cvičení jak horních tak i spodních končetin, učí se vytrvalosti, posiluje a prokrvuje svalstvo dolních končetin. Pravidelný trénink je bezpochyby přínosem, neboť koordinace a koncentrace v Terezčině životě je nesmírně důležitá. Dcerka využívá této metody rehabilitace pouze v léčebných zařízeních, kde jsou těmito stroji vybaveni. Četnost využití Motomedu máme tedy omezen.

Získáním finanční podpory bychom jednoznačně pořídili tuto rehabilitační pomůcku.

 

 

 

Komentáře ke článku

Pro vložení komentáře se musíte přihlásit.