Metrostav Handy Cyklo Maraton 2017

Litomyšl

WCWC pro vozíčkáře

Jiráskova, 570 01 Litomyšl

www.zamecke-navrsi.cz

Chrám Nalezení sv. Kříže

Jedinečná barokní památka s vyhlídkou na město

Barokní chrám Nalezení sv. Kříže byl vystavěn v letech 1714 – 1725 italským stavitele Giovannim Battistou Alliprandim. Po Alliprandiho smrti převzal dostavbu chrámu František Maxmilián Kaňka. Kostel ve své historii čtyřikrát vyhořel, po roce 1968 byl uzavřen a postupně chátral. V leteh 2011 - 2015 prošla stavba kompletní rekonstrukcí. Kostel byl doslova navrácen do života. V chrámu vznikla nová expozice Andělé na návrší a krásná vyhlídka na město. Dnes je chrám nejenom duchovním místem rozjímání, ale i expozicí církevního umění a kulturní síní zároveň.
Prostor chrámu je doplněn o současné  výtvarné instalace z dílny autorské dvojice Václav Cigler, Michal Motyčka. 
Chrám je v otvírací době přístupný zdarma, zdarma lze také navšívit  interaktivní program pro děti Vzhůru k andělům. Vstup na vyhlídku z mezivěží kostela je zpoplatněn 30,- Kč. Vstupné do expozice církevního umění ze sbírek královehradcké diecéze Andělé na návrší je 60,- Kč, při skupině větší než 15 osob 50,- Kč.
V červenci, srpnu je vždy v pátek a v sobotu prodloužena otevírací doba až do 22.00 hodin. Po setmění tak mohou návštěvníci v prostoru chrámu obdivovat světelné sakrální instalace Václava Ciglera - Mensu a laserový Světelný Kříž.
Prostory chrámu je možné si pronajmout za účelem pořádání kulturní akce nebo svatebního obřadu. V případě zájmu nás kontaktujte (Ing. David Zandler 777 100 897, david.zandler@zamecke-navrsi.cz).

Průjezdní bod s razítkem.

 

Komentáře k průjezdnímu bodu

Pro vložení komentáře se musíte přihlásit.