Metrostav Handy Cyklo Maraton 2017

Zámek Kravaře

WCWC pro vozíčkářeStravováníParkování

Alejní 377/24, 747 21 Kravaře

www.kravare.cz/o-meste/zamek-a-muzeum/

Zámek v Kravařích se právem řadí mezi nejvýznamnější barokní stavby ve Slezsku. Svou nynější vrcholně barokní podobu získal v letech 1721-28, kdy jej nechal přestavět tehdejší majitel Jan Rudolf z rodu Eichendorffů. Autor přestavby byl ovlivněn slavnými vídeňskými architekty Fischerem z Erlachu a J.L. von Hildebrantem. V té době také vznikl kolem zámku park, který má dnes rozlohu 19 hektarů. Je částečně upraven pro účely golfového hřiště, které přechází v lesopark a obsahuje vzácné exempláře dřevin.

Zadní trakt zámku doplňuje kaple zasvěcená archandělu Michaelovi, vystavěná již dříve - v roce 1662. Výzdobu kaple, o niž se zasloužili významní slezští barokní autoři, tvoří především oltář s obrazem "Pád andělů" a stropní freska "Nanebevzetí Panny Marie" s alegorickými výjevy čtyř světadílů v kopuli. Interiér kaple jako jediný přežil ničivý požár, který postihl celý zámek v roce 1937. Po nákladných opravách byl historický objekt v roce 1970 zpřístupněn jako Muzeum Ostravské operace.

Od roku 1996 zde má sídlo Zámecké muzeum, které spravuje etnografické sbírky kultury na Hlučínsku a barokní expozici, přibližující život rodu sv. p. Eichendorffů na zdejším zámku v letech 1636 - 1782. Nově jsou součástí expozice vzácné korouhve z počátku 19. století, pocházející z kaple v Kravařích – Koutech, které byly v roce 2006 odborně restaurovány za finančního přispění Ministerstva kultury ČR a Města Kravaře. Téměř po celý rok pořádá muzeum krátkodobé tématické výstavy. Budova zámku s přilehlým parkem je ve vlastnictví města, které jej využívá k četným kulturním akcím, jako známé prodejní výstavy Vánoce a Velikonoce na zámku, Veteráni na zámku, koncerty či benefiční akce. Na zámku můžete mít také svatbu, a to buď v reprezentativním rytířském sále, v romantickém parku pod vzácným ořešákem černým nebo v honosné zámecké kapli. Dále je v přízemí umístěna restaurace s celoročním provozem.

Vrcholně barokní stavba zámku s arkádovým dvorem dokládá vliv předních vídeňských architektů, vedle kostela je hlavní ozdobou města. Navíc se nachází v poklidné zóně parku, takže je ideální pro spojení poznávání historie zdejšího místa s aktivním odpočinkem.

 

 

Průjezdní bod s razítkem.

Komentáře k průjezdnímu bodu

Pro vložení komentáře se musíte přihlásit.