Praha letí napříč handicapy

Praha opět létala napříč handicapy

Cesta
Přidáno 03.05.2017
Lajk

Zde si můžete přečíst tiskovou zprávu k celé akci :)

Hlavní město Praha hostilo 2. května třetí ročník unikátní akce na podporu aktivního života s handicapem „Praha letí napříč handicapy.“ Do jediného simulátoru volného pádu v České republice, čtrnáct metrů vysokého větrného tunelu, se 2. května sjeli zástupci zdravotně postižených ze všech krajů republiky, aby společným létáním dokázali, že i s handicapem je možné dělat téměř cokoli. Třeba rozdat si to ve skleněném tubusu s větrem o síle hurikánu, tedy až 270km/h!

Projekt za podpory Magistrátu hlavního města Prahy pořádala nezisková organizace Cesta za snem, z.s. ve spolupráci s Hurricane Factory Praha. „Naše projekty jsou postaveny na principu jedeme v tom všichni,“ říká Heřman Volf z pořadatelské organizace Cesta za snem. „Neděláme rozdíly mezi různými druhy handicapu a také se snažíme neseparovat handicapované od zdravé populace. Dnes, jsme proto létali všichni společně. To, že se k nám přidaly i známé osobnosti, mnohým handicapovaným ještě umocnilo zážitek z celého dne.“ Účastníků bylo na čtyři desítky a sjeli se ze všech koutů České republiky.

„Cílem projektu je ukázat, že i člověk s handicapem může dělat téměř cokoliv. Chceme bořit bariéry mezi tzv. zdravými a lidmi se zdravotním postižením. Integrace je v dnešní době hodně používané a módní slovo. HMP se jej snaží naplňovat konkrétním obsahem, konkrétními akcemi, které jsou o zábavě, prožitcích, emocích a o sportu. Obzvlášť dnešní akce nedělá rozdíly mezi různými druhy handicapu. Společně tak létali vozíčkáři, „amputáři“, lidé se sluchovým, zrakovým postižením, lidé s dětskou mozkovou obrnou nebo Downovým syndromem. Například před měsícem jsme v podobném duchu podpořili akci na kurz sebeobrany pro lidi se zdravotním postižením,“ uvedl k celé akci Patrik Nacher, zastupitel HMP.

 

Netradiční letecký den bez bariér odstartoval v úterý 2. května v devět hodin ráno.  A všichni zúčastnění si ho parádně užili. Nadšení těch, kteří se do větrného tunelu vrhli mezi prvními, se po celém Hurricaine factory, kde se akce uskutečnila, rychle šířilo mezi všechny ostatní. V době tiskové konference, která se konala po odlétání všech skupin, už měl na tváři široký úsměv naprosto každý. „Lítání bylo naprosto úžasné, ten pocit, kdy kolem vás není nic než vítr, žádný vozík, který k vám za tu dobu od úrazu přiroste…“, zhodnotil po nabitém zážitku jeden z vozíčkářů.

Mezi odvážlivci, kteří přišli celou akci podpořit a vyzkoušet si sílu hurikánu na vlastní kůži, se objevili i známé osobnosti jako bývalý desetibojař Tomáš Dvořák, již zmíněný zástupce hlavního města Prahy Patrik Nacher nebo herci Petra Vacek a Jakub Kohák, který na otázku, kdo z letců byl toho dne nejlepší, odpověděl svým osobitým humorem: „Nejlepší jsem byl já… pak dlouho nic… pak ti instruktoři… a potom už si to rozeberte.“

Hlavní partner projektu hlavní město Praha přidalo ještě jeden netradiční dárek pro odvážné letce. „Praha provozuje Evropsky unikátní bezbariérovou hvězdárnu v Ďáblicích. V úterý bývá hvězdárna pro veřejnost uzavřena, ale pro účastníky akce jsme zorganizovali soukromé prohlídky,“ prozradila Jana Berková, ředitelka marketingu magistrátu hlavního města.  Pro mnohé to byla unikátní příležitost jak se dostat přímo k teleskopům a dozvědět se něco nového. „Naprosto skvělá záležitost, nikdy mě nenapadlo, že za denní oblohy kdy okem není vidět nic než modro,  uvidím Venuši v Dáblicích“, řekl o návštěvě jeden ze zúčastněných, vozíčkář Jiří Sommer.

Komentáře k novince

Pro vložení komentáře se musíte přihlásit.