Metrostav Handy Cyklo Maraton

O projektu

Metrostav handy cyklo maraton 2016

Z Prahy do Bratislavy napříč čtrnácti kraji

TERMÍN, START, CÍL …

Start: 2. srpna 2016, od 13:00, Pražský hrad, Praha

Nejzazší bod/ bod obratu: Bratislavský hrad, Bratislava

Cíl: 6. srpna, Vítězné náměstí, Praha 6

Délka trasy: 2222 km

Časový limit: 111 hodin / jede se non-stop ve dne i v noci

Závod: štafeta 4 nebo 8 členných týmů

 

CO JE TO METROSTAV HANDY CYKLO MARATON 2016?

Jeden z největších sportovně-integračních projektů současnosti se letos posune do zcela nových rozměrů a dozná celou řadu změn a vylepšení. Do čtvrtého ročníku unikátního Metrostav handy cyklo maratonu se letos zapojí všech čtrnáct krajů České republiky a poprvé od roku 2013 se kompletně změní způsob vytváření trasy i oceňování vítězů!


Metrostav handy cyklo maraton je postaven na jednoduchém konceptu. Dejte dohromady čtyř nebo osmičlenný cyklistický tým, jehož součástí musí být minimálně jeden člověk s jakýmkoli druhem postižení. Postavte se na start a zdolejte štafetově trasu dlouhou 2222 km, a to v časovém limitu 111 hodin. Každý tým navíc jede minimálně pro jednoho člověka krátce po úrazu či nemoci, který se s handicapem teprve učí žít. Smyslem je ukázat, že nehandicapovaní a handicapovaní mohou společně tvořit jeden fungující tým, který má šanci obstát i v podmínkách extrémního závodu. Cílem ale není dosáhnout co nejlepšího výsledného času, nýbrž reprezentovat co možná nejlépe myšlenky vzájemné spolupráce, integrace, solidarity a přátelství.


Trasu si každý tým tvoří sám. Plánování, navigace, orientace, taktika střídání a přesunů tvoří minimálně polovinu úspěchu. Týmy dostanou itinerář se stanovenými průjezdními body. Jaké cesty zvolí k jejich dosažení, přitom záleží na každém z nich!


Štafetový kolík zde představuje GPS tracker. Jde o krabičku velikosti zápalek, kterou si cyklisti předávají při střídání na trase a neustále ji musí mít při sobě. Tracker společnosti Eurosat CS 24 hodin denně vysílá informace o poloze a ta se v reálném čase vykresluje na mapě webu www.cestazasnem.cz


Novinkou letošního čtvrtého ročníku navíc budou živé video přenosy, takzvané live streamy. Ty budou umístěny do exponovaných míst (start, cíl, vložené prémie), kde se kumulují závodníci a fanoušci po dobu několika hodin.


Závod tak získává nový rozměr nejen pro samotné cyklisty, kteří mohou neustále sledovat konkurenci i sebe sama, ale i pro tisíce diváků, kteří klání cyklistů sledují na počítačích, tabletech nebo mobilních telefonech.


V roce 2015 zaznamenal web závodu téměř 400 000 návštěv!

 

V ČEM JE ROČNÍK 2016 JINÝ NEŽ PŘEDCHOZÍ?

První tři ročníky handy cyklo maratonu otevírali lidem centra následné pomoci. Povinné průjezdní body tvořily rehabilitační ústavy, spinální jednotky, speciální školy nebo lázně. V letošním, čtvrtém ročníku, startuje zcela nová koncepce. Do projektu jsme přizvali všech 14 krajů České republiky. Záštitu nad projektem převzali Čeští hejtmani, Ministryně pro místní rozvoj, Ministryně práce a sociálních věcí, primátorka hlavního města Prahy, starosta městské části Prahy 1 a Prahy 6 a další. Hlavním partnerem projektu se stal Czech Tourism, společně Českým výrobcem náramkových hodinek PRIM Manufacture 1949 a Nadací Preciosa. Projekt opět výrazně podporuje Nadace ČEZ a aplikace EPP a Hlavní město Praha, nesoucí letos titul Evropské hlavní město sportu 2016. Generálním partnerem projektu se stala největší Česká stavební společnost Skupina Metrostav.

Dominanty krajů + odkaz Olympijských her RIO 2016


Účast krajů je založena na jednotném modelu. Každý ze čtrnácti krajů ČR vybírá do závodu dva povinné průjezdní body. (Trasa nikdy není přesně stanovena, je pouze potřeba projet danými průjezdními body a nechat si průjezd potvrdit v cyklopasu). Jeden ze dvou průjezdních bodů představuje dominantu kraje. Například historická, technická nebo kulturní památka. Druhý, vzhledem k roku konání Olympijských her, má reprezentovat sport. Vzniká tak dvacet osm výjimečných průjezdních míst. Ty budou doplněny o prémiové body dodané generálními a hlavními partnery. Například generální partner Metrostav a.s. zpřístupní právě budované tunely na dálnici D8. Na cyklisty čeká celá řada unikátních míst, kam se jinak jen tak na kole nepodívají. Samozřejmostí jsou opět vložené časovky týmů, jednotlivců a vrchařská prémie.
Ve spolupráci s Czech Tourismem bude navíc do maratonu vložena prémie 700 km Karla VI. Tým, který zvládne prvních 700km, tedy z Prahy do Uničova, v nejkratším čase, získá nádhernou trofej z dílny sklářských mistrů Preciosy Jablonec. Touto trofejí jsou skleněné korunovační klenoty!


Velkou novinkou se stane hodnocení vítězů jednotlivých kategorií. „Vždy jsme trvali na tom, že náš maraton je jiný než ostatní, že v něm nejde v první řadě o to, kdo bude stát na bedně vítězů, kdo bude mít nejrychlejší čas nebo nejvyšší průměrnou rychlost. Loni jsme tuto myšlenku podpořili tím, že jsme všem dvě stě třiceti zúčastněným cyklistům předali stejnou medaili. Žádná zlatá, stříbrná nebo bronzová. Letos, ale hodláme jít ještě dál. Při slavnostním vyhlášení v cíli závodu sice představíme tři nejrychlejší týmy z každé kategorie, které se stanou nejlepšími cyklisty, nicméně vítězi maratonu a držiteli pohárů se stanou týmy, které nejlépe reprezentovali myšlenky projektu. Kritérií bude hodně, například účast handicapovaných cyklistů, poměr handicapovaných a nehandicapovaných v týmu, spolupráce s patronem týmu, originalita, výjimečnost a podobně. Vyhrát Metrostav handy cyklo maraton 2016 tak může tým, který do cíle přijede jako poslední, a to nám připadá naprosto úžasné,“ vysvětluje Heřman Volf.


Tým, který se umístí na prvním místě v tomto hodnocení, obdrží unikátní ručně dělané sportovní hodinky s limitované 100 kusové edice PRIM CYKLO, vyrobené právě ku příležitosti Metrostav handy cyklo maratonu 2016!

 

PROČ POSTAVIT TÝM A JÍT DO TOHO S NÁMI?

Handy cyklo maraton je návykový! Prvního ročníku v roce 2013 se zúčastnilo 6 týmů. V roce 2015 již na startu stálo jednatřicet týmů o téměř 250 cyklistech. Maraton je v první řadě o myšlence, kterou reprezentuje „Jedeme v tom všichni!“ Pokud Vám nestačí o integraci jen mluvit, ale chcete ji podpořit v praxi, pak je tento projekt určen právě Vám.

 

Hledáte výzvy, nové zážitky, nezapomenutelné chvíle s přáteli, neotřelé a jedinečné sportovní projekty?

Rádi zkoušíte něco nového, překonáváte sami sebe, pomáháte druhým, zajímáte se o společnost, kde žijete?

Milujete kolo, pohyb, sport, aktivní způsob života?

Chcete být jedni z těch, kdo zdolali nejdelší cyklistický maraton ve Střední Evropě?

Chcete okusit nezapomenutelnou atmosféru přátelství, solidarity a radosti ze sportu a pomoci druhým?

Baví Vás týmová hra? Plánování, příprava, strategie – prostě bojovka pro dospělé?

Zajímá Vás prostředí velkého mezinárodního závodu, ale jste jen hobby cyklista?

Pokud je odpověď na většinu otázek ANO, pak nezbývá než se zaregistrovat, založit si tým a jít do toho s námi!

 

JAK ZALOŽIT TÝM?

V levém horním rohu klikněte na REGISTRACE.

Proveďte jednoduchou registraci své vlastní osoby. Po odeslání údajů potvrďte údaje, které Vám zašleme na Váš email.

Jste registrováni. V levém horním rohu teď vidíte OSOBNÍ MENU.

Najďte na něj myší a z nabídky vyberte ZALOŽIT TÝM.

Pak už stačí vybrat projekt METROSTAV HANDY CYKLO MARATON a odeslat požadavek o založení týmu.

Budeme Vás kontaktovat.